Kina planira da iduće godine organizuje olimpijske igre za humanoide, odnosno robote slične čoveku, koji bi se nadmetali u 16 disciplina. Organizatori ovog nesvakidašnjeg sportskog nadmetanja očekuju da će se za učešće na toj svojevrsnoj olimpijadi prijaviti više od 100 univerziteta iz celog sveta. Cilj igara, koje će se održati u gradu Harbinu na severu Kine, je da se robotima pomogne da postanu dovoljno pametni da služe ljudima u kućama.
Čovekoliki roboti će moći da se nadmeću u poznatim olimpijskim sportovima za ljude, kao što su, atletika, kao i u onim disciplinama koje odgovaraju više mašinama, poput spremanja, objavili su strani mediji.
Pravo učešća će biti ograničeno na robote koji podsećaju na čoveka i moraju imati dve ruke i noge, odnosno, da budu samo antropomorfni roboti – mašine ljudskog oblika. Mehaničkim napravama na točkovima takmičenje je zabranjeno.
Izbor je pao upravo na grad Harbin, u severnom delu Kine, jer se u njemu nalazi tehnološki institut u kome se istraživači bave i robotičkim fudbalom i već su razvili veoma uspešan fudbalski tim sastavljen od robota – humanoida.
Kineska olimpijada robota biće suočena sa jakom konkurencijom poput akcije "Robo gejms" (RoboGames) koja, takodje, nudi sportske igre za robote, ističu agencije. Igre robota bi trebalo da se održe u Kaliforniji u SAD aprila iduće godine. Pre dve godine roboti i njihovi proizvodjači širom sveta su se na toj verziji olimpijade nadmetali u San Francisku u fudbalu, borbama, sumo rvanju kao i u drugim "robo" sportovima. Tu su, na primer, i akcije "Roboegzotika" (Roboexotica), koja je namenjena za robote koji znaju da miksaju koktele, pale cigarete i razgovaraju sa posetiocima barova i kafića. Roboti već imaju i svoje sopstveno prvenstvo sveta u fudbalu na kome je ove godine učestvovalo čak 400 ekipa iz 35 zemalja. To svetsko prvenstvo će se održati juna 2010. u Singapuru, a organizuje ga Medjunarodna federacija udruženja robotskog fudbala.
Ovaj sportski događaj odigraće se skoro dve godine posle izuzetno uspešnih letnjih olimpijskih igara koje su održane prošle godine u Pekingu i predstavljaju izvor velikog ponosa za ovu zemlju. Kineski visoki zvaničnici već duže vreme smatraju da je tehnologija ključni faktor ekonomskog uspeha i odlučni su u nastojanju da njihova zemlja ostvari rekordna dostignuća u oblasti informacionih tehnologija. Kineska vlada je zato finansirala razne istraživačke projekte kako bi stvorila sopstvene tehnologije od računarskih procesora do sledeće generacije standarda za mobilne komunikacije.
Vest o olimpijadi robota stigla je manje od mesec dana pošto je robot upalio vatru na ceremoniji otvaranja desetih nacionalnih igara Kine u olimpijskom sportskom centru u Nanđingu. Zanimljivo je da je nedelju dana kasnije i na otvaranju devedesetih sportskih igara Južne Koreje ceremonijalnu baklju takođe upalio robot.