Svi smo čuli i pročitali dosta ”priča” vezanih za obnovljive izvore energije i zelenu energiju. Kako i svaki novi trend i zelena energija ima svoje pristalice ali i protivnike. A mi možemo da kažemo da su i jedni i drugi u pravu. Dalje u tekstu evo nekih političkih, finansijskih i tehničkih informacija vezanih za obnovljive izvore u svetu.
Okeani u SAD će biti pokriveniji vetrenjačama
Sad već davne 2010.godine, električna enegija koja je proizvedena putem vetroelektrana na evropskoj obali koštala je oko 17 centi po kW/h, bila je duplo skuplja od gasa i uglja. Cena je zatim pala na oko 13 centi prošle, 2017, godine. Međutim, sklapanjem određenih ugovora Nemačke i Holandije, ova cena je danad spala čak i do 6 centi.
Šta je dovelo do tolikog pada? Brojni faktori svakako. Vetroturbinske lopatice traju duže, neki podaci pokazuju, čak duplo duže nego oni koji su se proizvodili 2000-tih godina. Ove lopatice se danas proizvode dužine jednog fudbalskog terena (oko 270 stopa) a proizvode i do 8 megavata energije. Dodatna dužina lopatice omogućuje generisanje veće količine energije, pored toga, turbine vetrogeneratora postale su pouzdanije. Što se tiče SAD, u američkom energetskom odseku već je predviđeno da će vetroelektrane koje budu smeštene uz okeansku obalu, proizvoditi 7% ukupne energije do 2050. godine. Ryian Zinke, direktor ovog odseka, istakao je ovaj izvor energije kao ključ za postizanje američke energetske dominacije.
Kina i Indija stoje kao glavni igrači iza velikog proširenja proizvodnje solarne energije
Najveće solarne projekte u svetu sada izrađuju Kina i Indija. Neki od najvećih projekata su ”Tengger Desert Solar Park”, ”Datong Solar Power Top Runner Base”, ‘Yanchi Ningxia Solar Park” što se tiče Kine, kao i ”Kurnool Ultra Mega Solar Park”, ”Adani Kamuthi Solar Plant” što se tiče Indije. Od ukupnih 98 gigavata solarne energije koja se proizvela u svetu prošle godine, Kina je zaslužna za neverovatnih 53 prema podacima iz IEEF-a.
Potpuno napajanje energijom dobijenom iz solarnih izvora
Naučnici sada objavljuju novu studiju koja maksimalno demantuje staru, koja tvrdi da je napajanje jedne zemlje u potpunosti iz obnovljivih izvora energije nemoguće.
Kriterijumi izvodljivosti koje su autori naveli jesu važni, ali se takođe lako rešavaju uz niske ekonomske troškove, a pritom ne utiču na glavne zaključke revidiranih studija i svakako ne utiču na njihovu tehničku izvodljivost. Nuklearna snaga, koju su autori pozitivno procenili negde drugde, suočava se sa problemima izvodljivosti, kao što su ograničenost uranijumskih resursa i oslanjanje na neproverene tehnologije u srednjoročnom i dugoročnom periodu. Energetski sistemi bazirani na obnovljivim izvorima, s druge strane, nisu samo izvodljivi, već i ekonomski održivi i svake godine se smanjuju troškove. Izrazito povećanje troškova i smanjenje resursa je znak nukrealne tehnolgoije danas.