
Ovaj način prepoznavanja tastera možemo realizovati sa mikrokontrolerom koji poseduje A/D konvertor, a mi ćemo koristiti PIC12F675 samo zbog toga što nam ne trebaju silni portovi za čitanje tastature. Pogledajte priloženu šemu, te pročitajte princip rada i izradite jedan takav uređaj na sasvim jednostavan način.
Princip rada
Pritisnite četiri tastera određenim redosledom i uključićete relej na 5 sec. i to je to. Ali prvo morate memorisati vaša četiri tastera na sledeći način. Držite pritisnut taster ( na šemi taster na pinu 3 ), toliko dugo da se upali le-dioda. Sad kad le-dioda svetli, možete redom ukucati vašu šifru od četiri broja. Kad ste to učinili, vaš kod je memorisan u eeprom mikrokontrolera, i ostaje sačuvan iako uređaj ostane bez napajanja i više godina. To bi bilo sve i sada možete samo sa Vašim kodom uključivati relej ( relej se isključi nakon 5 sec. ). Ako unesete 10 puta pogrešnu šifru, uključiće se relej "Alarm". Jednostavno za svakog.

Slika 1. Izgled dela uredjaja na kome se nalaze mikrokontroler, releji i druge prateće komponente

Slika 2. Izgled tastature
Princip prepoznavanja tastera pomoću A/D konvertora
Iz priložene šeme vidite da je tastatura sastavljena iz niza tastera i otpornika. Prema tastaturi se spajaju samo tri linije, i to +5V, minus, i linija koja ide na pin 7 mikrokontrolera. Otpornici su spojeni serijski, a njihovi krajevi prema plusu i minusu. Na taj način na svakom otporniku dobijemo određen naponski nivo, koji preko pritisnutog tastera prosledimo prema pinu 7 mikrokontrolera. Pin 7 mikrokontrolera smo u programu definisali kao analogni ulaz, i na osnovu njegovog nivoa radimo A/D konverziju. Pošto PIC12F675 ima 10-bitni A/D konverter, moguće vrednosti te konverzije su od 0 – 1023. Kod pritiska nekog tastera, u programu vršimo deset puta A/D konverziju i napravimo njihov prosek, te kako imamo samo 12 tastera, taj iznos delimo još sa 85 i na taj način dobijemo za svaku tipku određeni broj od 1 do 12, zavisno od pritisnutog tastera. Deljenjem proseka konverzije sa brojem 85, dobijamo 85 puta veću sigurnost tačnog očitavanja stanja na tipki. Verovatno bi na taj način bilo moguće spojiti i više tipki, sa dosta velikom preciznošću njihovog očitavanja.

Slika 3. Šema uredjaja

Slika 4. Izgled štampane pločice

Slika 5. Raspored komponenti
Šemu i PCB izradjene u Protel 99 SE možete skinuti ovde.
Pločicu u .pdf formatu možete skinuti ovde.
HEX file za mikrokontroler možete skinuti ovde.
Ovaj projekat je preuzet sa sajta www.ivica-novakovic.from.hr