Interfon je jedan od uređaja bez kog se, u današnje vreme, ne može zamisliti nijedna zgrada ili pametna kuća. Uređaj služi za komunikaciju na malim udaljenostima. Na tržištu postoje različiti tipovi interfona, bežični kao i oni koje je potrebno povezati. U ovom projektu, prikazana je jednostavna šema interfona sa dve stanice.
Uređaj je dizajniran tako da je moguće koristiti ovaj interfon, a da u istom momentu ruke korisnika budu slobodne (izbegnut je "push-to-talk" režim rada). Nema kompleksnog uređaja za prebacivanje pošto su dve stanice povezane direktno pomoću tankog kabla. Mikrofoni, kao i zvučnici su uvek u radu. Posebno kolo se koristi kako bi sprečilo da se signal sa zvučnika prenosi na mikrofon ako su smešteni u istom kućištu, izazivajući "urlik", tzv. Larsenov efekt. Prekidač "Private" omogućava prigušenje mikrofona, ako je to neophodno. Na slici 1. prikazana je šema uređaja.
Slika 1. Električna šema uređaja.
Lista potrebnih delova:
P1 – Potenciometar, 22k
R1 – Otpornik, 22k, 1/4W
R2, R3 – Otpornik, 100k, 1/4W
R4 – Otpornik, 47k, 1/4W
R5 – Otpornik, 2k2, 1/4W
R6 – Otpornik, 6k8, 1/4W
R7 – Trimer, 22k, 1/2W
R8 – Otpornik, 2k7, 1/4W
C1, C6 – Kondenzator, 100nF, 63V keramički
C2, C3 – Kondenzator, 10μF, 63V elektrolitski
C4 – Kondenzator, 22μF, 25V elektrolitski
C5 – Kondenzator, 22nF, 63V keramički
C7 – Kondenzator, 470μF, 25V elektrolitski
Q1 – NPN Tranzistor BC547
IC1 – Integrisani audiopojačavač TDA7052
SW1 – minijaturni prekidač
MIC – minijaturni mikrofon
SPKR – 8Ω zvučnik
Kabl
Kolo koristi TDA7052 integrisani audio pojačavač, koji je u mogućnosti da isporuči do 1W izlazne snage pri naponu napajanja koji je u opsegu 6-12V. Neobična karakteristika ovog kola je pojačavač mikrofona, tranzistor Q1. Pomoću njega i mreže komponenata koju čine C3, C4, R7 i R8 u velikoj meri se poništava signal koji sa zvučnika ide direktno na mikrofon. U isto vreme, kolektori obe interfonske jedinice su povezani pa će signal čija je faza pomerena za 180° proći do audio pojačavača druge jedinice, bez slabljenja, pa će na zvučniku biti reprodukovan dovoljno glasno.Na isti način funkcioniše i drugi izlaz. Ako je R7 podešen na pravi način, gotovo da neće ni doći do prenošenja zvuka sa zvučnika na mikrofon.
Napomene:
- Na slici 1, su prikazane šeme obe jedinice. One, naravno treba biti postavljene u dve odvojene kutije, povezane tankim koaksijalnim kablom željene dužine.
- Centralni vod kabla je vod kojim se prenosi signal, dok se spoljni provodnik povezuje na masu.
- Napajanje može biti zajedničko, sa jednosmernim izlaznim naponom u opsegu 6 – 12V i potrebnom strujom od oko 200mA.
- Primetite da se otpornik R5 nalazi samo kod jedne jedinice.
- Zatvaranjem SW, sprečava se slanje signala, a ne prijem.
- Za podešavanje kola, okrenite potenciometar P1 prvog uređaja u blizini svoje maksimalne vrednosti i govorite u mikrofon. Podesite trimer R7 dok vaš glas ne postane gotovo nečujan, kada reprodukuje zvučnik na istoj jedinici. Uradite isto i sa drugom jedinicom.