Ne znam koliko ste upoznati ali kad kupujete el.šporet tj. štednjak on dolazi bez naponskog kabla. Sećamo se da su ranije šporeti uglavnom bili povezani na trofazni priključak. Svaka kuća ili stan je imala u kuhinji po jedni trofaznu utičnicu i u dnevnoj sobi, za TA peć. E sad da kažemo da je to nešto iz prošlog veka nećemo mnogo ni slagati. Sada je gotovo retko naći trofazne utičnice u stanu. Tako i sad dobijamo električni šporet bez kabla, koji korisnik na kraju kupuje sam u zavisnosti koji priključak ima.
Evo jednog onako na prvi pogled banalnog ali može se reći i korisnog uputstva kako da povežemo električni šporet na monofazni ili trofazni priključak. Jer se može desiti da uputstvo se vremenom odlepilo, izbledelo, a majstora ne možete naći, a vi se selite u stan stan gde sad više nemate trofaznu na koju je bio priključen pa morate promeniti na monofaznu, itd.
Na slici br.1 je prikazana šema povezivanja na monofazni priključak, napon od 220-240V i na trofazni 380-415V. Priključak je zastićen odgovaraćim kućistem.
Slika br.1 Šema povezivanja na jednu ili tri faze
Predlog je ako ima mogućnosti obavezno povezati na tri faze, jer jedna se koristi za rernu a druge dve za ringle. Ukoliko je opcija samo monofazna onda dolazi do sporijeg rada tj. slabijeg ako se koriste više rignli istovremeno i rerna.
Preporuka je koristiti silikonski kabl, preseka 5×2.5mm2 kod trofaznog povezivanja.
Slika br.2 Povezivanje na tri faze, napon 380-415V
Kod monofaznog povezivanja preporuka je koristiti silikonski kabl, preseka 3×2.5mm2. Kod monofaznog povezivanja potrebno je priključke za sve dve faze spojiti kratkospojnicima koji uglavnom dolaze od strane proizvođaca ili ih napraviti, i onda spojiti to sve na jednu. Šemu povezivanja videti na slici br.3
Slika br.3 Povezivanje na jednu fazu, napon 220-240V
Nakon povezivanja zatvoriti kućište poklopcem i vaš el.sporet je spreman za upotrebu.
Kako da povezem sporet