To sve sjajno funkcioniše na površini planete, jer nije problem rasporediti mašine svuda okolo i u opštem slučaju pretpostaviti da će uvek bar jedna da radi. Međutim, nije tako lako to učiniti sa ogromne udaljenosti u svemiru, gde korisnik mora da koristi u dug i tanak lanac podataka.
Upravo zbog toga “DTN daje naloge za prekid veze i greške,” kaže NASA. “Podaci se kreću kroz mrežu po ‘hop-hop’ principu. Dok se čeka na sledeći link da bude konektovan, snopovi su privremeno uskladišteni i zatim prosleđeni do sledećeg čvora dok link ne postane dostupan.”
Eksperiment NASA-e i ESA-e je dizajniran da simulira situaciju u kojoj astronauti mogu da budu u orbiti oko Meseca ili Marsa, kontrolišući robotski rover na površini. Postoje glasine da NASA planira misiju u kojoj će astronauti orbitirati oko Meseca na velikoj udaljenosti i uvežbavati slanje rovera na površinu.
Komandant ISS ekspedicije, Sunita Williams, je koristila specijalno dizajnirani NASA laptop kako bi pokretala LEGO rover u European Space Operations Centre u Darmstadt, Nemačka, preko DTN-a. Eksperimet je sproveden krajem oktobra.
Pogledajte princip rada upravljanja LOGO robotom:
{youtube}3YtJqkXBSOQ|640|360{/youtube}